pl

czytaj więcej

Atrakcje

Góra Żar

Królująca nad Kozubnikiem Góra Żar jest bardzo popularnym wśród turystów celem wędrówki czy wyprawy.  Z jej szczytu rozciąga się przepiękny widok na Jezioro Międzybrodzkie, Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim oraz Grupę Magurki Wilkowickiej. Na sztucznie spłaszczonym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wody, który jest częścią kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej, wybudowanej we wnętrzu góry. 

Żar pokochają wielbicieli adrenaliny. Szybowce, paralotnie czy ekstremalne zjazdy - takie atrakcje czekają na odwiedzających. 

Góra Żar słynie także z  "paranormalnego zjawiska” odwrotnej grawitacji. Złudzenie optyczne powoduje, że ma się wrażenie, że samochody same wjeżdżają na górę. 

Z Kozubnika na szczyt góry Żar wejdziemy szlakiem niebieskiem lub czerwono-czarnym lub możemy podjechać do Mędzybrodzia by wjechać specjalną kolejką terenowo-linową. Nie bez powodu kolejka ta budzi skojarzenia z Gubałówką – do 2003 roku wagony tej kolejki woziły turystów na tatrzański szczyt. 

Góra Żar dla rowerzystów 

Ciekawą opcją poznania gór Żar jest też rower górski. Do wyboru są trzy trasy o zróżnicowanym charakterze oraz poziomie trudności. Najłatwiejsza z tras (Easy Line) ciągnie się na długości 3800 metrów i w całości przebiega przez las odpowiednio wyrównanym terenem. Bardziej zaawansowani powinni wybrać Air Line, która posiada skocznie o urozmaiconych wielkościach – najwyższa ma 18 metrów. Na trasie tej znajdują się też liczne ziemne bandy i kładki. Doświadczeni kolarze górscy z pewnością docenią trasę Downhill. Wyróżniają ją ciasne zakręty, spora liczba skoczni, drewniane progi oraz liczne korzenie i kamienie po drodze. Na trasie tej odbywają się zawody downhillowe - Local Series of Downhill. 

Żar dla miłośników sportów zimowych

Zimą na Żarze szaleją zarówno narciarze, jak i snowboardziści. Stok narciarski Góra Żar dysponuje trasą narciarską o długości 1600m i jest jedną z najdłuższych tras zjazdowych w Beskidach. Trasa posiada urozmaicony charakter – łagodny początek i strome zakończenie. W razie potrzeby stok jest sztucznie naśnieżany. Znajduje się tu również trasa łatwa o długości 300m oraz funkcjonuje przedszkole narciarskie.

Jeziora w górach

W pobliżu Kurortu Kozubnik znajdują się dwa żeglowne jeziora: Międzybrodzkie i Żywieckie. Stanowią nie lada gratkę dla miłośników sportów wodnych, kąpieli i wędkarzy. Istnieją tu plaże i kąpielska oraz widokowe trasy spacerowe i rowerowe. Na brzegach czynne są wypozyczalnie sprzętu: kajaków, żaglówek i rowerków wodnych. To idealne miejsce nie tylko dla żeglarzy. 

Dla Milusińskich - Park linowy Trollandia i Tor saneczkowy

Park linowy Trollandia położony jest u podnóża Góry Żar, obok dolnej stacji kolejki PKL. To doskonałe miejsce aktywnej rekreacji dla dzieci i dorosłych, pośród zieleni lasu i czystego górskiego powietrza. Do dyspozycji odwiedzających jest 5 tras: 2 trasy niskie (przeszkody na wys. od 5 do 8m.), 2 trasa wysokie (przeszkody na wys. od 5 do 20m), trasa zjazdowa (5 długich zjazdów tyrolskich rozmieszczonych pomiędzy drzewami) oraz mini park dostępny dla dzieci od 3 roku życia.

Wybudowany na szczycie Góry Żar całoroczny tor saneczkowyo długości 500 metrów to doskonała atrakcja dla całej rodziny. czas zjadu wynosi ok. 2 minut Z toru mogą korzystać dzieci zjeżdżając wraz z osobą dorosładwuososbowymi sankami.

Dla rodzin - Park miniatur Inwałd i Energylania 

Największy w Polsce Park rodzinny park rozryki znajduje się tylko w odległości 30km od Kurkortu Kozubnik. To idealne miejsce na calodzienną wyprawę dla całej rodziny. Znajdziemy tam ponad 75 różnnego rodzaju atrakcji, 4 sceny widowiskowe i 50 punktow gastronomicznych. Park podzielony jest na  6 stref tematycznych m in. Bajkolandię, Strefę familijną czy  Strefy ekstremalnych np. Hyperion z drugim co do szybkości i wielkości  w Europie roller coaseterem!

Park miniaur to prawdziwy raj dla rodzin z dziećmi. Kompleks położony w Inwałdzie 15 km od Kurortu Kozubnik, składa się z 4 różnych parków tematycznych: Park Miniatur „Świat Marzeń” (Park Miniatur, Warownia, Lunapark, Zielony Labirynt, Ogrody Parku Miniatur, Kraina Ruchomych Smoków), Park Dinozaurów i Rozrywki Dinolandia, Mini Zoo Kucyk oraz Ogród Jana Pawła II. Na terenie każdego z parków zlokalizowanych kilka punktów gastronomicznych oraz parkingi. 

Kopalnia Soli Wieliczka

Jeśli przyjechaliście do Kozubnik z daleka na dłuższy pobyt, to w deszczowe dni warto odwiedzić kopalnię soli w Wieliczce, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obejmuje 9 poziomów, 245 km korytarzy, a maksymalna głębokość wynosi 327 m. Do dyspozycji zwiedzających są dwie trasy: Trasa Turystyczna (3h zwiedzania, 3,5 km dystans, tu zobaczysz: solankowe jeziora, przepiękne podziemne komory, niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi, dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli), Trasa Górnicza (3h zwiedzania, 1,9 km długości, to spacer wewnątrz podziemnego, solnego labiryntu, eksploracja tajemniczych komór, wokół najstarszego zachowanego Szybu Regis, poszukiwanie soli oraz badanie stężenia metanu).